7 טיפים לשימוש נכון בשפת הגוף בראיון עבודה | Wojo : חיפוש עבודה בתל אביב ובסביבתה

צור קשר

רוצים להתייעץ אתנו?

אנחנו עומדים לרשותכם בכל עניין. מלאו את פרטיכם בטופס הפנייה ונחזור אליכם בהקדם.
 אני מעוניין לקבל עדכונים חמים למייל

7 טיפים לשימוש נכון בשפת הגוף בראיון עבודה

אתם בחדר ההמתנה מתנשפים, כמעט איחרתם כי הנהג של האוטובוס איחר לכם דווקא היום! אבל הצלחתם להגיע בזמן, פשוט רצתם כמו מטורפים רק כדי לא לאחר. ואז אתם מגלים שהראיון מתעכב, כי צץ משהו למראיין והוא מתנצל ואומר לכם שתיאלצו להמתין רבע שעה. אתם מחייכים ואומרים לו “אין בעיה”, אבל בתוך תוככם מתעצבנים, אך אומרים לעצמכם מצד שני לפחות יהיה לי קצת זמן להתאושש. אתם “מריצים” בראש את כל מה שתרגלתם יום לפני, ואז מגיעה השעה וקוראים לכם לראיון. נגמר הראיון ויצאתם ממנו בתחושה שהמראיין “בכיס שלכם” שהצלחתם להרשים אותו ושכבר מחר הוא יצלצל אליכם לעבוד אצלו. עוברים הימים ואתם לא מבינים למה לא חזרו אליכם…האם זה קרה לכם?

יכול להיות שזה קשור בכך ששפת הגוף שלכם שידרה שונה ממה שאמרתם. ניתן להתאמן ולשלוט בשפת הגוף שלנו. ריכזנו עבורכם 7 טיפים לשימוש נכון בשפת הגוף לקראת ראיון העבודה בעזרתם תוכלו להתאמן על שפת הגוף. עם זאת אתם גם עלולים להגיע לפגישה עם המראיין והתנהלותו עלולה להוציא לכם את “הרוח מהמפרשים” כי היא לא תאמה את ציפיותכם ולכן חשוב שתדעו גם כיצד להתמודד עם התנהלותו של המראיין.

הרגע שלפני

לפני כניסתכם לראיון עבודה, חישבו על דברים חיוביים, נסו לא להלחיץ את עצמכם יתר על המידה, אם תחשבו חיובי, הגוף כתגובה יהיה רגוע ונינוח. אם תגיעו למצב בו תחשבו מחשבות שליליות  ומלחיצות, זה עלול להשפיע על מהלך הראיון העבודה, כי תגיעו עם גוף קפוץ ולא משוחרר.

לחיצת ידיים

ללחיצת יד יש השפעה מכרעת על מהלך ראיון העבודה, אופן לחיצת היד שלכם יכולה להעיד עליכם רבות. יש מספר לחיצות יד שרצוי שתימנעו מהן: לחיצת יד מהוססת – יכולה להעיד על חוסר ביטחון ולחץ מצדכם, לחיצת יד רפה – יכולה להעיד על חוסר אסרטיביות ונוכחות ולחיצת יד אגרסיבית (כוללת מעיכת היד של הצד השני) – יכולה להעיד על כוחניות. הקפידו ללחוץ לחיצת יד מלאה, שתהייה אסרטיבית בשילוב עדינות. לחיצה זו, יכולה להעיד על הביטחון העצמי שלכם ועל נחישותכם. לרוב, מראיינים יציעו לכם ללחוץ ידיים בתחילת הראיון, אך אם נוצר מצב ובו המראיין לא הציע ללחוץ לכם את היד, נסו לקלוט את הסיטואציה ואת המראיין בהתאם ואם הדבר מתאפשר אז הציעו לו ללחוץ ידיים, פעולה זו, יכולה להעיד עליכם לטובה. נקודה נוספת היא שחשוב שתחייכו תוך כדי לחיצת ידיים, זהו סיפתח טוב לראיון עבודה.

חשיבות המרחב וצורת הישיבה

כשאתם נכנסים לחדר בו מתקיים הראיון, היכנסו בנימוס, שימו את הפלאפון על שקט בתיק / בכיס ואל תתחילו לפזר את חפציכם בחדר, על השולחן או על הרצפה. עדיף שתניחו את חפציכם על הרצפה באופן מסודר לצדכם. מרואיין שמרגיש יותר מדי בנוח כאילו הוא בבית של אמא שלו מעורר במראיין תחושת אי נוחות. בנוסף, חשוב שתקפידו על מרחק סביר מהמראיין, שירגיש שאתם לא רחוקים אך גם לא קרובים מדי. הימנעו מלהניח ידיים על השולחן של המראיין או מלהישען קרוב מדי למראיין. המראיין צריך להרגיש נוח בנוכחותכם ולא שפולשים לו למרחב האישי שלו. כמו כן, הקפידו לשבת בצורה פתוחה לכיוון המראיין, שבו בכיסא בנוחות עם הגב לכיסא, עם הידיים על הכיסא או על הירכיים, ישיבה זו משדרת נינוחות ופתיחות לשיחה. אם תשבו בצורה סגורה, עם ידיים שלובות ועל קצה הכיסא – פעולה זו יכולה להעיד על חוסר ביטחון והסננות. מדי פעם נסו להטות קלות את הגוף קדימה לכיוון המראיין בעת שהוא מדבר, על מנת לשדר לו שאתם קשובים לו. בנוסף הקפידו להניח את הרגליים על הרצפה, או לשלב רגל על רגל (רלוונטי לנשים). הימנעו מלהניח את הרגל על הכיסא במהלך הראיון, כאילו אתם בסלון בביתכם, זכרו שהמראיין הוא לא “הסחבק” שלכם ושהוא בוחן את התנהלותכם וחשוב שהיא תהייה מקצועית. הימנעו גם ממצב בו אתם מטלטלים או מזיזים את הרגליים יתר על המידה ובקפיצות רבה, התנהלות זו יכולה להעיד על מתח ועצבים וחוסר יציבות. מה שגם פעולה זו עלולה להסיח את דעתו של המראיין ואף לעצבן אותו.

מצדו של המראיין, אם הוא רוכן קדימה כלפיכם ומטה את ראשו לכיוונכם כמקשיב, ניתן להבין מכך שהוא מתעניין מדבריכם, שעוררתם את סקרנותו. בנוסף אם דעתו מוסחת מדי פעם וקיבלתם הרושם שהוא כבר פחות מקשיב לכם, סימן שמבחינת המראיין, איבדתם אותו והוא מחכה לסיום הראיון. במקרה הזה, נסו לשנות גישה בדיבור שלכם או בשפת הגוף, אם זה עדיין לא עוזר, בצעו נסיגה מכובדת.

עין לא רואה, אוזן לא שומעת

יש חשיבות רבה לקשר העין. במהלך ראיון העבודה, הקפידו להסתכל למראיין תוך כדי שאתם מדברים, הימנעו מלהתחמק מקשר עין או מהזזת העיניים לצדדים או בהתמקדות בנקודה מסוימת בזמן שאתם מדברים – פעולות אלו, יכולות להעיד על חוסר הביטחון. אם תקפידו על קשר עין עקבי עם המראיין, תוכלו לייצר תחושה שאתם קשובים לו, עם ביטחון עצמי ויציבות. עם זאת, הימנעו ממבט ישיר וממוקד מדי בכדי לא לגרום למראיין הרגשת אי נוחות.

חיוך לא עולה כסף

לחיוך יש השפעה מכרעת על מי שמחייך ועל האדם שאליו מחייכים. ידוע שחיוך מפיג מתח, משדר נעימות וחברותיות ואף מדבק. במהלך ראיון עבודה הקפידו על כמות מאוזנת של חיוכים, כלומר היזהרו מלחייך יותר מדי פעמים והימנעו מצחקוקים רבים – פעולה זו יכולה להעיד על מבוכה וחוסר ביטחון ואולי על תחושת זיוף. במקביל הימנעו ממצב בו אתם לא מחייכים בכלל במהלך כל הראיון – התנהלות זו יכולה להעיד על ריחוק ותחושת קרירות. עליכם לחייך בהתאם לשיחה ומדי פעם.

מצדו של המראיין, היזהרו לא ליפול למלכודת של “המראיין הנחמד”, אם המראיין מחייך הרבה במהלך השיחה, מקרין חמימות ואדיבות אין זה אומר בהכרח שהצלחתם “לכבוש” אותו ושהראיון הלך נהדר. מה שגם התנהלות זו מצד המראיין מעודדת אתכם לרצות לדבר בחופשיות רבה מדי, כי הרי הוא נחמד ומעניק לכם תחושה חברית ומצב זה עלול להוביל אתכם לשתף במידע שעדיף היה אם לא הייתם משתפים אותו. גם מראיין נחמד ואדיב לא תמיד מעיד על כך שהראיון הלך מעולה. במצב זה, הקפידו להיות אדיבים, להיות עניינים בתשובותיכם והיזהרו משיתוף יתר. מצד שני, יש גם את המראיין הלא נחמד, שמשדר לכם נוקשות וקרירות במהלך הראיון, לא מרבה בחיוכים ומאד ענייני וקורקטי. נסו לא להיבהל ולחשוב שזה קשור בכם, לפעמים זה נובע מאישיותו של המראיין, או לניסיון שלו לבחון את התנהגותכם מול היחס שלו או למה שעובר עליו בחייו הפרטיים. במצב זה, הישארו עניינים ואדיבים, חייכו והגיבו בטוב, אל תראו הססנות או חוסר ביטחון עקב התנהלותו.

התעסקות עם חפצים

לחלק מהאנשים יש נטייה להתעסק בחפצים תוך כדי שיחה עם אחרים, להתנהלות זו יש השפעה לא חיובית על האדם איתו הם משוחחים. ההתעסקות בחפץ מולו היא כמו זבוב שמציק ומרצד לו בעין ומסיח את דעתו. לכן חשוב שתימנעו מלהתעסק בחפץ במהלך ראיון עבודה ושמרו על ידיים נקיות. ניתן לומר זאת גם על אנשים הנוטים לשחק רבות עם שיערם, מדובר בהרגל מגונה ולכן השתדלו להימנע מלגעת ולשחק בשיער שלכם.

אותה גברת בשינוי אדרת

הגיעו לראיון העבודה בלבוש מכובד אך נוח, אל תלבשו חולצה מכופתרת שלא יושבת עליכם טוב ורק הרגע יצאה מהשקית . בנוסף, אל תגיעו “זרוקים” מדי, כלומר אל תנעלו כפכפים לראיון עבודה למרות שזה מפתה מאד. נסו להימנע מללבוש חולצת פסים, מדובר בחולצה שמתעתעת ומסנוורת את עיני הצופה לאחר הסתכלות ממושכת, הרי חשוב לכם שהמראיין יקשיב ויתרכז בכם ולא בפסים שבחולצתכם.

לסיכום, נסו לא לחשוב יותר מדי על איך להזיז נכון את הגוף שלכם במהלך ראיון עבודה, זה עלול להסיח את דעתכם מהראיון עצמו. נסו להתאמן על שפת הגוף שלכם עם אדם קרוב ואין סיבה שלא תצליחו לשלוט בשפת הגוף בראיון עצמו. בהצלחה!

בהצלחה!

מאמרים נוספים

shutterstock_1294631191 (1)

האם צריך תואר אקדמי בשביל לעבוד בהייטק?

  האם צריך תואר אקדמי בשביל לעבוד בהייטק? רוב העובדים בעולם ההייטק מחזיקים באחד מהתארים האקדמיים הרלוונטיים לתחומים הטכנולוגיים, כמו למשל מדעי המחשב והנדסת תוכנה – אך לא כולם. ישנן דרכים נוספות למצוא תפקיד התחלתי בתחום ומשם לעשות את המיטב... View Article

לפרטים נוספים     >

shutterstock_308466854 (1)

איך להצליח למצוא עבודה בתחום המקצועי שלכם?

  איך להצליח למצוא עבודה בתחום המקצועי שלכם? אנשים רבים נרשמים לתואר או לקורס המקצועי שהם בחרו עם ציפיות גדולות למצוא עבודה לאחריו. כשהם יוצאים מהלימודים, לפעמים המציאות טופחת על פניהם והם נוחלים אכזבה. פעמים רבות הם מתייאשים ומתפשרים על... View Article

לפרטים נוספים     >

איך להיכנס לעולם ההיטק

איך להיכנס לעולם ההייטק

נמאס לכם לבוא לעבודה עם חליפה? תמיד חלמתם על מסאז’ בשעת עבודה ? או אולי לבוא עם שורט וגופייה ? או אפילו לתפוס איזה טיסה קלה .. תעשיית ההייטק בישראל מתחלקת לשניים – אלו שעובדים בה, ואלו שהיו רוצים לעבוד... View Article

לפרטים נוספים     >

איזה חברת השמה כדאי לי

5 מיתוסים על חברות השמה

  חברות השמה הפכו לאחת הדרכים המקובלות לגיוס עובדים, בעיקר בשוק ההייטק ושווקים אחרים עתירי ידע בהם תהליכי ההשמה הם מורכבים ודורשים התמחויות. לכן, כאשר אתם מחפשים עבודה חשוב לדעת כיצד להתנהל מול חברות אלו ולהבין שלא כל מה שחשבתם... View Article

לפרטים נוספים     >

Powered & Designed by EVEREST

-->