רוצים לדעת איך לשבות את לב המראיינים מהרגע הראשון? | Wojo

צור קשר

רוצים להתייעץ אתנו?

אנחנו עומדים לרשותכם בכל עניין. מלאו את פרטיכם בטופס הפנייה ונחזור אליכם בהקדם.
 אני מעוניין לקבל עדכונים חמים למייל

רוצים לדעת איך לשבות את לב המראיינים מהרגע הראשון?

הולכים לראיון עבודה?

רוצים לדעת כיצד לכבוש את המראיינים?

אז קבלו כמה כלים פשוטים ומוכחים.

זוכרים את הסצנה בסוף הסרט “ג’רי מגוויר”?

הסצנה שבה ג’רי השיכור שופך בפני דורותי את אהבתו בנאום ארוך ומיגע?

דורותי עונה לו בפשטות: “You had me at hello”

תארו לעצמכם כמה מדהים זה יהיה להתחיל כך ראיון עבודה?

האמת, שברוב הפעמים בהן ראיינתי לצורך עבודה, יכולתי לנחש כבר מהאופן שבו האנשים נכנסו לחדר אם הם יצלחו את הראיון או לא. זה לא שאני איזו אשפית בתחום. פשוט שפת הגוף שלהם הסגירה אותם!

תמונה

רושם ראשוני

האתגר הראשון של מתראיינים הוא שרושם ראשוני נוצר מאד מהר. בממוצע תוך כמה  שניות ספורות, ולרוע המזל אין גם הרבה זמן לתקן את הרושם שנוצר.

אולי תופתעו ללמוד עד כמה הקריטריונים רדודים. למשל הלבוש, העמידה, הבעות הפנים והאופן שבו אתם זזים, כולם משפיעים. ואם לא די בכך, אותם רשמים ראשוניים נוטים להישמר לאורך זמן. כך שברגע שהם נוצרים, קשה להתנער מהם.

אז איך יוצרים רושם ראשוני מוצלח?

התחלה טובה, זו מודעות לסגנון התקשורת הלא מילולית שלכם. כך גם תוכלו לשנות אותה בהתאם לנסיבות. תרגול מול מראה תוך כדי שיחה יכול לעזור. עוד דרך מוצלחת היא לבקש חוות דעת מאנשים אחרים.

בתחילת הראיון חשוב מאד ליצור חיבור עם המראיין. וזה יעזור מאוד גם לזרימה בהמשך.

ניתן ליצור חיבור בקלות באמצעות לחיצת יד, חיוך או יצירת קשר עין.

לחיצת יד

לחיצת יד היא הדרך המקובלת לברך אנשים לשלום. ניתן להסיק ממנה הרבה מסקנות, ולמרבית הצער, לא כולן מדויקות. מראיינים חשפו שעבורם, לחיצת יד חלשה של המתראיין מביעה חוסר בטחון או חוסר התלהבות. מצד שני, הם גם לא מעריכים לחיצת יד חזקה מדי.

למרות שלחיצת היד שלכם לא תמיד תשקף את מה שאתם באמת מרגישים, הייו מודעים להשלכות. מומלצת לחיצת יד איתנה ונחושה שנמשכת מספר שניות, ומלווה בקשר עין טוב.

קשר עין

אנשים שנמנעים מיצירת קשר עין מצטיירים כביישנים, עצבניים, או נבוכים לנוכח המעמד. ללא קשר עין, קהל היעד שלכם עשוי להסיק מסקנות מוטעות. וודאו שאתם יוצרים קשר עין עם המראיינים. משך הזמן האופטימאלי הוא 3 שניות.

חיוך משתווה לשוקולד!

החיוך הוא אחד מהבעות הפנים החזקות ביותר שעומדות לרשותנו. מחקרים מראים שחיוכים גורמים לנו באופן מיידי להיראות אמינים, כנים ומושכים יותר.

החיוך שלנו מעורר את מערכת התגמולים של המוח שלנו. כתוצאה, מופרשות כמויות מוגברות של אנדורפינים, שמעצימות את תחושת האושר שלנו. גירוי מערכת התגמולים הזו משפיעה על תחושת האושר שלנו בצורה דומה לאכילת שוקולד!

לכן, שווה לחייך מדי פעם בזמן הראיון, אתם תתפשו כאמינים ומושכים יותר בעיני המראיין. בנוסף, תחושת האושר שתחושו תפחית את רמת הלחץ שלכם.

יציבה

אחת הסיבות העיקריות בגללן אנשים נכשלים בראיונות, לעדותם של מראיינים, היא יציבה או עמידה לקויה. זו מתאפיינת ברכינה קדימה, בכתפיים שמוטות או בישיבה עם זרועות שלובות.

יציבה

כשאנחנו מרגישים איום או מתח אנחנו נוטים להתגונן. אנחנו מקטינים את עצמנו ומתגוננים על ידי שילוב זרועות או רגליים מלפנינו. הדבר מקשה על אנשים לסמוך עלינו, כיוון שבתת מודע הם מרגישים שאנחנו מסתירים משהו

מצד שני, תודעה שבה אנחנו בטוחים בעצמנו יכולה להוביל לשפת גוף פתוחה יותר. הכתפיים נמשכות לאחור, הראש מורם והזרועות פתוחות ומונחות לצד המותניים. באופן הזה אנחנו מבטאים פתיחות וכנות.

אם תאמצו שפת גוף פתוחה במהלך ראיון עבודה תצליחו להיראות אמינים ובטוחים יותר בעצמכם. כתוצאה, המראיינים ירגישו שניתן לסמוך עליכם.

קול

אנשים מתרשמים מאיתנו גם על סמך קולנו. גובה הצליל וקצב הקול מעיד על רמת ההתרגשות ותחושת הביטחון שלנו. כשאנחנו לחוצים או מתרגשים אנחנו נוטים לדבר בקצב מהיר יותר. כך שקולנו גם יכול להסגיר את הלך הרוח שלנו.

ממליצה שתשימו לב למהירות שבה אתם מדברים במהלך הראיון, ותאטו את קצב הדיבור היכן שצריך.

תחום התקשורת הלא-מילולית רחב ביותר. אני מקווה שהצלחתי להמחיש את ההשפעה הגדולה שיש לשפת הגוף על הסובבים אותנו. סוד ההצלחה בראיונות טמון במודעות לסגנון התקשורת היחודי שלכם, ותרגול לשנות ולהתאים אותה, בכדי שכמו ג’רי, גם אתם תוכלו לשבות את לב המראיינים מהרגע שתאמרו ‘Hello’.

בהצלחה!

 ענת שבי

 יועצת בינלאומית לתקשורת בין אישית.

 מאמנת אנשים וחברות לדבר מול קהל בביטחון ובעוצמה.

 מכינה אנשים להצלחות בראיונות עבודה.

ניתן ליצור איתי קשר דרך האתר:  anatshabi.com

בהצלחה!

מאמרים נוספים

Powered & Designed by EVEREST

-->