טיפים שימושיים: כך תכינו את עצמכם לריאיון עבודה

צור קשר

רוצים להתייעץ אתנו?

אנחנו עומדים לרשותכם בכל עניין. מלאו את פרטיכם בטופס הפנייה ונחזור אליכם בהקדם.
 אני מעוניין לקבל עדכונים חמים למייל

טיפים שימושיים: כך תכינו את עצמכם לריאיון עבודה

כל מי שמחפש משרה יודע עד כמה ראיונות עבודה יכולים להיות קשים ומלחיצים גם אם צברנו קילומטראז’ מרשים של ראיונות עבודה קודמים בחברות דומות. וגם אם הריאיון עבר בסדר גמור ויש לנו תחושה נהדרת, לפעמים נקבל תשובה שלילית (או שלא נקבל תשובה בכלל) ולא באמת נדע למה…

הנה שלושה טיפים שימושיים שתוכלו להשתמש בהם לפני ריאיון עבודה:

עבדו על שפת הגוף

עבודה על שפת הגוף היא תורה שלמה, אבל רק כדי להבין עד כמה שפת הגוף חשובה, כ-90% מהמסרים שהצד השני קולט עוברים דרך שפת הגוף שלנו ורק 10% מהמסרים מועברים באופן מילולי לחלוטין. המשמעות היא שראיונות עבודה יכולים להצליח או ליפול על מה שאנחנו משדרים באמצעות שפת הגוף שלנו.

מספר דוגמאות:

1.הרבה מאיתנו רגילים לשבת בשיכול ידיים או רגליים מתוך הרגל, אבל הצד השני מקבל את זה כרמז לכך שאנחנו מסתגרים בתוכנו ולא פתוחים כלפיו. לכן, יש ליישר את הגוף ולתת לכתפיים ליפול באופן טבעי.

2.למרות שבישראל מקובל להיות “אחוקים”, פלישה למרחב האישי יכולה להתפרש כחוסר נימוס, במיוחד אם המראיין מגיע מרקע תרבותי אחר. אפילו לחיצת יד ארוכה מדי או נוקשה מדי עשויה לעבוד לרעתנו.

3.יותר מדי רצינות : כמובן שחשוב לשדר רצינות בקשר לעבודה ולהפגין מוטיבציה מרובה, אבל זה לא אומר שהמבט שלנו צריך להישאר קפוא ושאסור לנו לחייך מדי פעם.

להבין את השאלה מאחורי השאלה

יש הרבה שאלות שעשויות להישאל במהלך ריאיון עבודה, ואין הרבה מראיינים שממציאים את הגלגל מחדש. יחד עם זאת, יש הרבה שאלות כמעט זהות שנשאלות בצורה שונה. המטרה שלנו היא להבין מה המראיין באמת רוצה לדעת, ולא פשוט לשלוף תשובות מהמותן.

לאחר כל ריאיון עבודה, חשוב לרשום לפחות 3-4 שאלות ולנסות למצוא שאלות דומות במאגר שכבר יש לנו. רוב המעסיקים מעוניינים לדעת כמה דברים בסיסים:

 • למה הגעת למצב בו אתה מחפש עבודה חדשה?
 • כיצד אתם מתמודדים עם עבודה בצוות והיררכיה במקום העבודה?
 • מהן התכונות החיוביות שלכם שגם רלוונטיות למקום העבודה שלנו?
 • מהו תהליך העבודה אותו אנחנו רואים מול העיניים?
 • מדוע אתם באמת מעוניינים לעבוד כאן ולא באחת מ-1000 החברות האחרות שמתחרות בנו?

לדוגמה, ניקח את שלושת השאלות הבאות:

 • איפה אתה רואה את עצמך בעוד חמש שנים?
 • מהו התפקיד האידיאלי מבחינתך
 • מהי סביבת העבודה האידיאלית בעבורכם

לכאורה אין קשר בין השאלות, אבל יש לשים לב שבסופו של דבר המראיין רוצה להבין לדעת עוד על תהליך העבודה אותו אנחנו רואים מול העיניים: כיצד ננצל את התפקיד שלנו בתוך החברה כדאי לתרום לה, ולא יזיק גם להסביר מהי המוטיבציה שלנו מבחינה אישית. עם זאת חשוב לשים לב גם לניואנסים המעט שונים של כל שאלה. לדוגמה, אם שואלים אתכם היכן תהיו בעוד חמש שנים, רצוי כי תתייחסו לתפקיד בכיר.

הדברים הקטנים שעושים הבדל גדול

מלבד ריאיון העבודה עצמו, גם לפרטים הטכניים שמסביב יש חשיבות עצומה. לדוגמה :

 • תמיד הביאו אתכם כמה עותקים של מסמך קורות החיים במידה ותצטרכו להתייחס אליו.
 • שימו לב לדרישות כמו המלצות או תעודות הסמכה. הכנת “שיעורי בית” מראה על רצינות.
 • למי שסובל מלחץ או חרדה רצוי לתרגל תרגילי נשימה, חשיבה חיובית ובאופן כללי להתמקד בהצלחות העבר ולא בכישלונות.
 • חפשו מידע וקראו ברשת לא רק על החברה עצמה, אלא גם על מי שאמור לראיין אתכם בשלב זה של המיונים.
 • הקפידו על קוד הלבוש המקובל, גם לבוש הדור מדי עשוי להיראות מוזר במקרים מסוימים.

כמו שאתם יכולים להבין, ממש כמו בצבא, גם בעולם ההשמה וראיונות העבודה קשה באימונים וקל בקרב. ככל שתתכוננו יותר מראש, תלמדו ליישם טיפים וכללים להכנה לראיונות עבודה, ובעיקר תלמדו מניסיונות העבר, כך יהיה לכם קל יותר להצליח בריאיון העבודה הבא שלכם.

 

 

בהצלחה!

מאמרים נוספים

shutterstock_1250197345 (1)

למה לעבוד כמקדם אתרים זה משתלם

למה לעבוד כמקדם אתרים זה משתלם בשנים האחרונות אנו שומעים יותר ויותר את המושג “קידום אתרים”, בעוד שכבר יותר מעשור(!) שמקדמים מקצועיים עוסקים בקידום אתרי לקוחות והובלת עסקים מעלה במנועי החיפוש של גוגל. נוסף לכך, מקצוע זה מאפשר עבודה בריטיינר... View Article

לפרטים נוספים     >

shutterstock_1172341594 (1)

שוקלים לגייס סטודנטים לתחום ההייטק? כך תגיעו אליהם בהצלחה

עובדים מצוינים הם עובדים נמרצים ורעבים – רעבים ללמוד, להצליח ולהתקדם. לעיתים קרובות מדובר דווקא בעובדים חסרי ניסיון או בעובדים בעלי ניסיון מועט יחסית. סטודנטים עונים פעמים רבות על ההגדרה הזאת – ובמיוחד המצטיינים שבהם, שכבר מראים שהם מוכנים להשקיע... View Article

לפרטים נוספים     >

shutterstock_1060957841 (1)

גיוס עובדים בצורה מוסרית וחוקית

יש משמעות רבה לגיוס עובדים באופן הוגן ומתקבל על הדעת. מבחינה משפטית, מבחינה תדמיתית, מבחינה מקצועית ומבחינת ההגינות הבסיסית שניתן לצפות לה מארגון או חברה שמכבדים את עצמם – ואת האנשים השונים שמולם הם מתנהלים. גיוס עובדים מוסרי וחוקי יאפשר... View Article

לפרטים נוספים     >

shutterstock_682228300

למשוך עובדים איכותיים לחברת ההייטק שלכם עם הטבות מפתות

על מנת למשוך את העובדים הטובים ביותר, ובפרט כשמדובר בעולם ההשמה הייטק – יש להציע לפעמים הטבות והצעות מפתות, שלאו דווקא נוגעות לגובה השכר. הטבות אלו עשויות לעשות את ההבדל במידה והמועמד מבוקש במספר מקומות ומתלבט באיזו חברה לבחור. הטבות... View Article

לפרטים נוספים     >

Powered & Designed by EVEREST

-->